نقدآزاد :

img

«قهرمان‌های خاموش که می‌تمرگند»

«رضا نصری»، کارشناس حقوق بین الملل در یادداشتی در صفحه ی شخصی خود نوشت:

نشان شجاعت فقط متعلق به آن سربازِ از خودگذشته نیست که برای باز کردنِ معبر، قدم در راه بی‌بازگشت می‌گذارد. آن سیاستمدار از خود گذشته که تمام بار تقصیر و ذلتِ شکست را بر دوش خود می‌گذارد و ننگ بدنامی و نفرین شدن در تاریخ را به بهای آبرو می‌خرد تا ملت‌اش «احساس» سربلندی کند هم سزاوار تکریم است.

نشان لیاقت فقط از آنِ‌ ناپلئون بوناپارت‌ها نیست که سرمستانه – تا روز شکست – زمین فتح می‌کنند، پیروزمندانه می‌تازند و کشورگشایی می‌کنند. «شارل موریس تالرآن»ها هم که در روز شکست با رقیب به مذاکره می‌نشینند و «سازش» می‌کنند تا تمامیت ارضی، هویت و امنیت مردم‌شان را برای نسل‌ها حفظ کنند هم شایستهٔ افتخارند.

عزت نفس و شجاعت فقط منحصر به عاملان و فاتحان عملیات‌‌های نظامی نیست. آن فرماندهٔ جنگ که پیشنهاد می‌دهد قطعنامهٔ آتش‌بس به نام او امضاء شود و سپس اعدام‌‌اش کنند تا ذره‌ای بر غرور «مردم» خدشه وارد نشود هم عزت و شجاعت دارد.

هنر قطعاً این نیست که با تندگویی و شعار و نفس‌کش طلبیدن از کیسهٔ منافع ملی، امنیت و سلامت مردم برای محبوبیت و کسب چند رای برای خودمان هزینه کنیم. هنر این است که با تدبیر و درایت و صبر از کیسهٔ محبوبیت و آرای خود برای منافع ملی، امنیت و سلامت مردم خرج کنیم.

شجاع‌ترین و دلسوزترین مردان تاریخ الزاماً آن‌هایی نیستند که از فوروم‌های بین‌المللی – به بهای ده‌ها قطعنامه تحریمی و انزوای سیاسی کشور – بی پروا و بی محاسبه برای ابرقدرت‌ها شاخ و شانه می‌کشند. شجاع‌ترین و دلسوزترین انسان‌ها کسانی هستند که آب بر آتش تحریم و جنگ می‌ریزند و بعد – آهسته و بی ادعا – در کنج تاریخ می‌تمرگند!

«شرایط کاملا عادی» نیست آقای مدیری! با انتخاب تندروترین و ضدایرانی‌ترین کابینهٔ آمریکا، عملاً وارد بحران‌سازترین و حساس‌ترین فضای بین‌المللی در چهار دههٔ گذشته شده‌ایم. خطر بسیار جدی است! اما شما باز از تریبون چند ده میلیون‌ مخاطبی خود برای تهییج احساسات و تحریک افکار عمومی استفاده کنید تا بر آتش تندروی و شعارزدگی بدمید و فضا را برای عقل و درایت و «رفتار مسئولانه» تنگ‌تر و تنگ‌تر کنید…ما هم باز- اگر مجالی بود – آب بر آتش جنگ و تحریم می‌ریزیم و دوباره می‌تمرگیم…/ منبع:انصاف نیوز

==============================